AKORT NEDİR? ÇELLO NASIL VE KOLAY AKORT EDİLİR?

AKORT NEDİR? ÇELLO NASIL VE KOLAY AKORT EDİLİR?

İzmir Çello Kursu olarak bugün sizlere akordun ne olduğundan ve enstrümanın nasıl akort edileceğinden bahsedeceğiz.

Akort Nedir?

Akort, enstrümanın çalınması sırasında istenile doğru sesleri,doğru notaları vermesi için yapılması gereken ayardır.

Çaldığınız müzik aletini akortsuz biçimde çalmak kulağınızın yanlış seslere alışmasına sebep olacaktır.Ve yanlış seslere alışmış bir kulağı düzeltmek hiçbir şey bilmeyen birine göre bile daha zordur.O yüzden mutlaka çello çalarken ilk olarak çellonuzun akordunu kontrol etmelisiniz.

Öncelikle çello akort etmek çok da zor değildir.Fakat alışkın olmamak ve pratiğe sahip olmamak sizi zorlayabilir.Ama dert etmeyin.Bir tanıdığınızdan,bir öğretmenden veya bir sanat merkezinden bu konuda yardım alabilirsiniz.Böylelikle kendinizi ve enstrümanınızı zorlamanıza gerek kalmadan bu işi çözebilirsiniz.

Çello Akort İşlemi

2 farklı çello ayarı yapılabilir.İlk olarak biraz daha profesyonel çellocuların kullandığı bir ayardan bahsedeceğiz.Bu akort etme yönteminde; başlamadan önce tellerin boş seslerinin hangi seslere sahip olması gerektiğini bilmek gerekir. Çello inceden kalına doğru LA– RE –SOL  – DO olarak akordlanır.  Örneğin en kalın teli LA sesine göre ayarlamanız gerekmektedir.

Akortlama işlemi yapılırken öncelikle La sesini bir kaynaktan alınarak doğru olduğuna emin olunması gerekir. Bu kaynak bir piyano olabilir yada herhangi bir nota verebilen bir enstrüman olabilir. Burada önemli olan nokta kaynak enstrümanın da doğru akortlanmış olmasıdır.Doğru ses ulaştığınızda 5li aralıklarla bir sonraki tel ayarlanır ama dediğimiz gibi bu profesyonel çellocuların yaptığı bir akortlama türüdür.

2.cisi ve daha basit olan ve genellikle uygulanan diğer yöntem ise  tuner kullanmaktır. Öncelikle bu akortlama türünde çello tellerinin nota değerlerinin bilinmesi gerekir.  Çello tellerinin nota değerleri inceden kalına doğru sırasıyla La (A), Re (D), Sol (G), ve Do (C) şeklindedir. Akort programlarında daha çok bu notaların parantez içerisinde belirtilmiş olan harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Tunerla akort ederken ilk yapmamız gereken dışarıdaki başka sesleri engellemek için akort cihazını çellonun yakınına koymaktır.Daha sonra çellonun en ince teline yani la teline vuruyoruz, la teline vurduğumuzda doğru çello akordu durumunda akort cihazında A harfi çıkmalıdır. Eğer farklı bir harf çıkıyorsa duruma göre teli sıkmalı ya da gevşetmeliyiz. Örneğin en alt tele vurduğunuzda A harfi yerine, B harfi çıkıyorsa yani olması gereken harf yerine bu harfin sağında kalan bir harf çıkıyorsa bu durumda teli gevşetmemiz gerekmektedir.Re teline vurduğumuzda çıkan harf D harfi yerine C harfiyse bu durumda teli sıkmamız gerekmektedir.E harfi çıkarsa eğer gevşetmemiz gerekir.Bu şekilde inceden kalın nota değerlerine göre gidilmeli ve akort işlemi bitirilmelidir.

Akort işlemi bittikten sonra teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidirler. Tellerin akortlarındaki küçük farklılıklar ise çellonun kuyruk bölümünde yer alan fix adlı parçalardan ayarlanmalıdır. Fixler çevrildiğinde teller burgularda olduğu gibi gerginleşir veya gevşer. Ancak bu ayar burgulara göre çok daha hassas bir ayardır.Dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Çello Kursu İzmir olarak bizlerden akort ve diğer konular hakkında çok daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.Bizimle irtibat numaramızdan veya mail yoluyla iletişim kurabilirsiniz.