Dört Başlıkta Çello

Çelloda Yaş Faktörü?

Çelloda genellikle belirtilen en alt yaş faktörü ortalama olarak 10 dur.Ancak bu durum bireyin fiziksel koşullarına göre yaş bağlamında düşüş ya da yükseliş gösterebilir.Çello dersine katılmak için herhangibi üst yaş durumu yoktur.

Herkes Çello Çalabilirmi?

Evet düzenli çalışan herkes rahatlıkla çello çalabilir.Çello çalmayı başarmanın önemli iki yolu vardır.Birincisi istekli olmak ikincisi ise azim ile çalışmak.Düzenli çalışma prensibi ile kabiliyetsel bir sıkıntı yoksa herkes iyi bir şekilde çello çalınabilir.

Ne Kadar Sürede Çelloda Eser Çalabilirim

Ortalama teknik olarak oturması gereken çalışmalar oturduktan sonra iki ay içerisinde eser çalınması gözlenebilir.

Çello Çalabilmek İçin Kabiliyet Gereklimidir?

Tabiyki her enstrümanda olduğu gibi çello da çalabilmek için kabiliyet gereklidir.Perdesiz bir enstrüman olduğu için çok güçlü bir şekilde tekniğe sahip olmanız gerekmektedir.

Çello Kursu İzmir ‘deki ücretsiz deneme derslerimize katılıp bizden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Çello Çalarken Yapılan Hatalar

Çello Çalarken Yapılan Hatalar

Bugün sizler için çello çalarken yapılan hataların hepsini listeleyeceğiz ki siz de bu hataları yapmayın. Çünkü yapılan hatalar bazen geri dönüşü olmayan hatalar olabiliyor. Uzun süre hatalı çalanlar, doğrusunu hata yapıyormuş gibi çalacağı için çok zorlanabilmektedir.

Çello Çalarken Yapılan Hatalar

Bu yazıda bulunan konu başlıkları;

 • Çello Nedir?
 • Çello Çalarken Yapılan Hatalar
 • Çello Çalarken Sıklıkla Yapılan Hatalar
 • Yanlış Arşe Tutuş Pozisyonu
 • Yanlış Oturma Pozisyonu

Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır. Dilerseniz, çello kursu İzmir temsilcisi olarak hazırladığımız yazımıza geçelim.

Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz. Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.

Çello-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Çellonun Akort Dizilimi

– Çello Nasıl Akort Edilir?
Dediğimiz gibi, bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır. Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Çello Nasıl Akort Edilir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Çellonun Akort Dizilimi

Çello telleri notaları pesten tize doğru Do – Sol – Re – La ‘dır. Çelloyu akort ederken piyano yardımı ve kulağınıza güvenerek akort edebileceğiniz gibi cello tuner kullanarak da akort edebilirsiniz. Cello tuner kullandığınızda karşınıza latif harfleri çıkacaktır. Çellonun tellerinin sırası ile Latin harf karşılıkları Do – Sol – Re – La –> C – G – D – A ‘dır.

Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello akordu için öncelikle çello tellerinin nota değerlerinin bilinmesi gerekir.  Çello tellerinin nota değerleri inceden kalına doğru sırasıyla La (A), Re (D), Sol (G), ve Do (C) şeklindedir. Akort programlarında daha çok bu notaların parantez içerisinde belirtilmiş olan harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Çello akordu için her tel sırasıyla nota değerine çekilmelidir. Telin nota değerine çekilmesi içinse başka bir enstrümandan karar sesi alınmalıdır. Karar sesi alındıktan sonra akort edilecek tel parmak ile çekilerek telden ses çıkartılmalıdır. Eğer telden çıkan ses karar notasına göre kalınsa burgu çevrilerek tel gerginleştirilmeli; eğer telden çıkan ses karar notasından ince ise burgu ters yöne çevrilerek tel gevşetilmelidir. Bu şekilde tüm teller tek tek akort edilmelidir.

Akort işlemi bittikten sonra teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidirler. Tellerin akortlarındaki küçük farklılıklar ise çellonun kuyruk bölümünde yer alan fix adlı parçalardan ayarlanmalıdır. Fixler çevrildiğinde teller burgularda olduğu gibi gerginleşir veya gevşer. Ancak bu ayar burgulara göre çok daha hassas bir ayardır. Kemanınızı akort etmeyi bilmiyorsanız, bu sizin için gerçekten büyük bir problemdir. Eğer kemanınızı akort etmek zorunda kalırsanız ve bunu yaptırabileceğiniz kimse yok ise etrafınızda bu sizin için bir facia ile sonuçlanabilir. Özellikle etkinlikler, konserler ve dinletiler gibi olaylarda kemanınızın akordunun tam bir şekilde doğru olması, hem sizin, hem etkinliği düzenleyenlerin hem de dinliyicelerin kulakları için çok önemlidir. Eğer kendinizi geliştirebilmek, “Ben keman çalabiliyorum” diyebilmek istiyorsanız, sadece kemanı çalabiliyor olmak değil, keman hakkında her şeyi öğrenmeye çalışmak ve mümkünse çoğunu öğrenmek gereklidir. Akord etmeyi bilmek, parçalarının ne işe yaradığını bilmek, tellerini değiştirebilmek, kemana bakım yapabilmek gibi şeyleri bilmeniz, sizi gerçekten bir değil on adım öne atayacaktır. Dolayısı ile bu yazıyı dikkate alıp, gerekirse bir takım tel harcayıp, kemanınızı akort etmeyi öğrenin. Çünkü kemanınızı akort etmek sizin her yerde kullanacağınız bir eylemdir.


Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.

Çelloda Gam Egzersizleri

Çelloda Gam Egzersizleri

Bugün çello kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için detaylı bir yazı hazırladık. Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.

Çello-için-Gam-Egzersizleri

Bu yazıda bulunan konu başlıkları şunlardır;

 • Çello Nedir?
 • Çello Tarihçesi
 • Çelloda Gam Egzersizleri

Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır. Dilerseniz, sizler için uzun süreler dahilinde araştırdığımız bu yazıya geçiş yapalım.

Hangi Çello Markasını Tercih Etmeliyim?

Hangi Çello Markasını Tercih Etmeliyim?

Bugün sizlere hangi çello markasının daha iyi olduğu konusunda İzmir Çello kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra hangi çelloo markasını tercih etmeniz gerektiği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Hangi-Çello-Markasını-Tercih-Etmeliyim

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Hangi Çelloo Markası Tercih Edilmeli
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Hangi Çello Markasını Tercih Etmeliyim?” isimli yazımıza geçiş yapalım.

Dünyaca Ünlü ve Başarılı Çellistler

Dünyaca Ünlü ve Başarılı Çellistler

Bugün sizler için dünyaca ünlü ve başarılı çellistleri listelediğimiz bir yazı hazırladık. Çello kursu İzmir temsilcileri olarak Örnek alabileceğiniz ve hayat hikayelerinden etkilenebileceğiniz dünyaca ünlü çellistler listemize dilerseniz geçelim.

Müzik Aleti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Müzik Aleti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Müzik-Aleti-Satın-Alırken-Dikkat-Edilmesi-Gereken-5-Madde

Bugün sizlere müzik aleti satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri listeledik. Aklınızdaki bütün soruların cevaplanacağı bir yazı hazırladık. Müzik kursu seviyesinde bir içerik hazırladık.Dilerseniz listemize geçerim.


 1. Enstrümanın defolu olup olmadığını kontrol etmek. Nasıl ki bir araba alırken, arabanın her yanına bakıp kontrol ediyorsanız, enstrüman alırken de aynısını yapmanız gerekir.
 2. Enstrümanı daha önce kullananların fikirlerini almak. Eğer hiç kimsenin memnun kalmadığı bir enstrümanı satın alırsanız, o enstrümandan memnun kalmama olasılığınız artar.
 3. Enstrümanın iyi saklanıp saklanmadığını kontrol etmek. Eğer bir enstrüman iyi şartlarda muhafaza edilmemiş ise, o enstrüman hasarlı denilebilecek kadar zarar görmüş demektir.
 4. Enstrümanı alırken bir kılıf satın almamak. Nasıl ki sizin bir eviniz var ve orada uyuyorsanız, gitarınızın da bir evi bir kılıfı olmalıdır.
 5. Çok pahalı markalardan kaçınmak. Her şeyin en pahalısı güzel demek değildir. Orta fiyatlı bir gitar satın alıp, o gitara geliştirmeler uygulayarak profesyonel bir gitar haline de getirebilirsiniz.

Müzik kursu seviyesinde hazırladığımız yazımız umarız faydalı olmuştur. Müzikle kalın!

Eğer müzik aleti satış işlemleri ve hizmetleri hakkında aklında sorular var ise ve cevaplarını arıyor isen “Erturgut Sanat Merkezi Müzik Aleti Satış Hizmeti” isimli yazıyı okumanı şiddetle tavsiye ederiz

Çello Çalmak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Yaşınızın Çello Çalmayı Öğrenmenize Etkisi Var Mı?

Çello Çalmak İçin En Uygun Yaş Kaçtır

Öğrenmenin yaşı yoktur fakat bazı enstrümanlar, fiziksel yeterlilik ister. Çello da, boyutundan dolayı bu klasa giriyor. Uzunluğu yaklaşır olarak bir buçuk metre olduğu için, boyunuzun ve kollarınızın uzun olması gereklidir. Çellonun yaşlara göre boyutları değişebilen modelleri vardır fakat çello öğrenmeye başlamak için çello kurslarının istediği en ideal yaş 7-8’dir. Eğer konservatuvar gibi bir hedefiniz varsa, profesyonelleşmek istiyorsanız ne kadar erken başlar, pratiklerinizi düzenli yapar ve sürekli çalışırsanız işiniz o kadar kolaylaşır. Başlama yaşı hariç, bir yaş sınırı yoktur, 70-80 yaşında da çello satın alıp çello kursları yardımıyla çello öğrenebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olacak şey istek ve tutku olacaktır.


Eğer bir çello satın almak istiyor fakat hangi modeli satın alacağınız konusunda endişeleriniz varsa “En Uygun Fiyata Çello Satın Alma Rehberi” isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Ayrıca çello öğrenme süresi ile ilgili sorularınız var ise, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Çello Nasıl Akord Edilir

Çello Nasıl Akord Edilir

İtalyancada ‘’violoncello’’ olarak adlandırılmasından dolayı bu enstrüman dilimizde hem viyolonsel hem de çello olarak adlandırılmaktadır. Çello keman ailesinin en büyük ikinci üyesidir ve boyu yaklaşık 1,20 metre uzunluğundadır. 40 cm ye kadar ulaşan geniş bölümü sebebi ve boyutlarından dolayı oturarak çalmaya daha uygun bir enstrümandır. Tüm çalgılarda olduğu gibi çalınması için öncelikle akordunun iyi yapılmış olması gerekmektedir.

Çello tellerinin nota değerleri ince telden kalın tele doğru A(LA),D(RE), G(SOL) ve C(DO) şeklindedir. Akordun doğru yapılması için her tel sırası ile nota değerine çekilmelidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için başka bir enstrümandan karar sesi alınmalıdır. Karar sesini çelloda akort edilen telde bulana dek tel parmak ile çekilerek ses alınmalı; akort edilen tel karar sesten kalınsa burgu gerçekleştirilmeli ince ise tel gevşetilmelidir. Bu şekilde teller tek tek akort edilmelidir. Bu işlem bittikten sonra teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidir. Teller üzerinde ki ince ses farklılıkları en son olarak çellonun kuyruk bölümünde yer alan ve fix olarak adlandırılan parçalar ile ayarlanmalıdır. Bu ayar burgulara göre çok daha hassas yapılmalıdır.

Çello Kursu İzmir veya Çelloya ait konu başlıklarının bulunduğu başka bir sitemizde ziyaret edebilirsiniz.

www.artnmoreizmir.com

Çellonun Yapımında Kullanılan Ağacın Tona Etkisi Nedir?

Çellonun Yapımında Kullanılan Ağacın Tona Etkisi Nedir ?

Çello sizi sesiyle etkileyen, görüntüsü ile büyüleyen bir müzik aletiyse. Sizin de çello öğrenmek gibi bir arzunuz varsa, bu hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız. Çelloya başlama karar aldıysanız, yani çello öğrenmeye yeni başlayacaksınız veya çello çalıyorsunuz. Şimdi de çello sahibi olmaya yani çello satın almaya karar verdiniz.

Nasıl bir çello alacağınız konusunda kararsız ve hangi ağaçtan yapılma bir çelloyu tercih edeceğinizi bilmiyorsanız bu makalemizde size yardımcı olacağımızı umuyoruz. Çellonun yapımında kullanılan ağacın tona etkisi nedir? Sorusunun cevabını sizlere veriyoruz.

Çellonun yapıldığı ağaç cinsi çellonun kalitesini fazlasıyla etkilemektedir.

Göğüsün ön yüzü ladinden, arka yüzeyi akçaağaçtan, gövdenin üst kısmı yani boyun tarafı ve yan taraflarda akçaağaçtan, kulaklar ve klavye kısmı ise abanoz cinsi ağaçtan yapılmaktadır. Ancak günümüzde çello ya ayrılan bütçeler daha düşük olduğu için ve bundan dolayı fiyatları düşürmek için daha farklı ağaç cinsleri tercih edilmektedir. Unutmamak lazım çellonun hammaddesini oluşturan ağaç cinsi kalitede çok önemli ve tonlarda da fazlasıyla etkilidir.

Siz hobi için çello ya başladıysanız veya başlayacaksanız, sonrasında devam edip etmeyeceğiniz konusunda kararsızsanız ilk başlarda yani başlangıç için çok yüksek bütçe ayırmanıza, çok pahalı bir çello almanıza gerek yok. Günümüzde daha düşük bütçeli ve uzun zaman kullanabileceğiniz, çellolar mevcuttur. Siz çalmakta kararlı ve istekliyseniz, güzel sanatlara hazırlanıyorsanız bazı noktalara özen göstermelisiniz.

Çello alırken başlıca özen gösterilmesi şart olan şeylerde çellonun büyüklüğü vardır. Küçük yaştaki kişilerde boylarına uygun seçilmezse, öğrenme zamanı zorlaşacak ve uzayacaktır. Çellonun birden fazla büyüklüğü mevcuttur. Çelloda dikkat edilmesi gereken diğer bir şey de işçilik ve hammaddedir. Bu saydıklarımıza göre çelloların fiyat aralığında farklılıklar olmaktadır.

Çello satın almadan önce ilk olarak sap bölümüne bakılmalıdır. Sap kısmı girintisiz ve çıkıntısız, sesi net bir şekilde ileten seviyede olmalıdır. Köprü sapta aşağı kısıma iletilen telleri düzenli eşitlemeli ve sapı tam prtadan tutmalıdır. Köprünün bulunduğu kısım sap doğru olsa bile sesin düzgün çıkmamasına sebep verebilir, bu ayar tam düzgünlükte durmalıdır. Akort ayarı net ve kolay yapılacak şekilde akord kulaklarında tam doğru şekilde yerinde bulunmalıdır.

Çellonun yapıldığı ağaç cinsi çello icrasında çok öneme sahiptir. Yukarıda anlattığımız gibi genelde abanoz, akçaağaç ve ladinden üretilirken, fiyata ve kaliteye göre değişim gösteren başka cins ağaçlardan yapılanları da mevcuttur. Çello da fiyat performansın iyi belirlenmesi, iyi bir eğitmenden veya bu işi bilen birinden yardım alınması gerekir.

Bütün müzik aletlerindeki fiyat arttıkça kalite oranı da artar, çellolarda da bu şekilde işler. Fabrika yapımı ve el işçiliği olmak üzere iki çeşit çello vardır.  Çellonun yapımında kullanılan ağacın tona etkisi nedir ? isimli yazımızın son kısmındayız. Yeni başlayanlar için ve hobi amaçlı başlayanlar için el yapımı çellolara gerek yoktur, bütçe olarak yüksek kalır.

Bunun yerine fabrika üretimi çellolar tercih edilebilir. Eğer çello icracısı olmak için başlıyorsanız veya bu doğrultuda ilerliyorsanız, el yapımı çello almanızı tavsiye ederiz. Fabrikasyon çellolar o zaman işinizi tam olarak görmemeye başlayacaktır.

Çello almak veya çello kaliteleri, ağaç cinsleri hakkında daha fazla sorunuz varsa ve bu konuda bilgi alma isteğiniz varsa, bizimle ‘Çello Kursu İzmir‘ sayfamız aracılığı ile iletişime geçerek eğitmenlerimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.