Çello Çalmayı Beceremezsem?

Çello çalmaya karar vermek değişik bir süreçtir, çünkü çello etrafımızda sürekli rastlayabileceğimiz bir müzik aleti değildir, gitar gibi sokakta çalanları izleyebileceğimiz, her hangi bir pop ya da rock konserinde karşımıza çıkabilecek bir müzik aleti değildir. Bu sebeple çello hakkında bilgi ve kaynak da fazla değildir. Daha bilinmeyen daha gizemli bir müzik aletidir ve çellonun gizemi çelloyu daha da cazip bir müzik aleti haline getirir.

Çello kursu almaya karar verdiyseniz öncelikle merak ettiğiniz ve cevaplanması gereken bazı sorular vardır, sırasıyla çello yazılarımızda bu soruları cevaplayacağız.

1. Çello çalmak istiyorum ama ya çello çalmayı beceremezsem, hemen gidip bir çello satın almak istemiyorum, çünkü eğer yapamazsam çelloyu boşuna almış olacağım.

Evet, bu sorunun çözümüyle başlayalım. Çello kursuna başlamadan önce çello eğitmenlerimiz sizinle tanışıp ücretsiz bir deneme dersi yapmaktadır, deneme dersi sırasında zaten çello çalmaya uygun olup olmadığınızı size bildirmektedirler fakat şöyle de bir şeyi unutmamak gerek “istek”. Size garanti ediyoruz ki istekliyseniz kesinlikle çello çalabilirsiniz, o müzik aletinin sizden kurtuluşu ve biz de sizi çelloyu çalmayı öğrenmeden göndermiyoruz (:

Çello eğitim sürecimizde bir çok insanla karşılaştık daha önce çevrelerindeki insanların ve hatta bazı çello eğitimcilerinin sen çello çalmayı beceremezsin dediği fakat azimle çalışarak çello çalmayı öğrenen hatta iyi öğrenen insanlar…

İstek olduktan sonra kesinlikle çello çalabilirsiniz fakat eğer istekli değilseniz geçici bir hevesse dünyanın en yetenekli insanı bile olsanız çelloyu çalamazsınız çünkü bizi tutkularımız yönlendirir, çelloyu tutkuyla çalarsak öğrenme süreci kısalacak ve rahatlıkla çalınacaktır, zorlukları öncelikle kafamızda yaratırız, çello çalmak zormuş deriz fakat neye göre zor, denemeden nasıl zor denebilir ki, ön yargılarımızla hayatımızı yönlendiririz, başkalarından duyduğumuz şeyleri bazen doğru kabul edip ona göre hayatımıza şekil veririz, fakat en doğrusu deneyip görmektir, çello çalmak zor değildir tamamen istekli olmak ve bu istek doğrultusunda düzenli çalışma meselesidir.

Kendinizi çello elinizde arkadaşlarınıza, sevdiklerinize çello çalarken hayal etseniz ya, sizi dinleyenlerin “ne güzel çello çalıyor” dediklerini hayal edin, çelloyla sevdiğiniz şarkıları çalarken etraftakilerin size hayran bakışlarını hayal edin, işte tutku budur, çelloya tutku duyarsanız çelloyu çalabilirsiniz.

Yine de insanın korkularını yenmesi kolay olmuyor biraz garantici bir yapımız var ve işin içine maddiyat da girince garantici olmak biraz daha artıyor. Bir çello satın alıp ya beceremezsem korkusunu yenmek zor oluyor biz bu korkuyu atlatmanız için size şöyle bir çözüm sunuyoruz, kendinizden emin olana kadar çello kursumuzdaki çelloları tamamen ücretsiz olarak kullanabilmek! Çello kursumuzda bulunan çellolar hizmetinizde!

Çello çalma konusunda çello satın almadan da derslere başlayabilirsiniz ve çelloyu çalmak istediğinizden emin olana kadar çello kursumuzun çellolarından faydalanabilirsiniz. Çello kursları sırasında çello öğretmenlerimiz sizi dinler, sizin isteklerinizi not alır ve sizin beklentilerinize göre bir çello kursu programı çıkartır, bu sebeple çello öğrenme süreci hem daha eğlenceli hale gelir hem de daha kısa sürede sonuç verir.

Bir sonraki yazımız ise “çello çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim” olacak, çello çalmayı öğrenme süresini ele alacağız.