Çello Hakkında Bilgi

Çello diğer adı ile viyolonsel 16.yy da Fransa’da icat edilen bir enstrümandır. Çellonun ses çıkarması için arşenin tellere temas etmesi gereklidir. Üzerinde bulunan “f” harfini andıran delikler,çello arşesinin yaya temas etmesi sonucu çello üzerinde bulunan köprü ile gövdeye aktarılır ve çellonun içini dolduran hava bu titreşim sayesinde az önce sizlere bahsettiğimiz bu “f” deliklerinden ses olarak geri çıkar.

Çello perdesiz ve dört telli bir müzik aletidir. Bu dört telin nota yerleri pesten tize doğru Do-Sol-Re-La’dır ancak çello akort programı kullanarak çellonuzun akordunu yapacağınız zaman karşılaşacaklarınız nota değil notaların Latin harf karşılıklarıdır. Bunlarda C-D-E-G’dir. Sanıldığının aksine çello çalmak sanıldığı kadar zor değildir.İzmir çello kursu ile alacağınız doğru eğitim sayesinde siz de kısa sürede çello çalmanın tadına varabilirsiniz.

Çello kursu İzmir ücretsiz deneme derslerine katılarak çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir,çello çalmak için gereken özellikler nelerdir veya çello çalabilir miyim sorularının cevaplarını alanında uzman eğitmenlerimizden öğrenebilir ve bu sizler gibi müzik ile uğraşmak,boş vakitlerini değerlendirmek,kendine yeni bir hobi edinmek isteyen onlarca güzel insan ile hoş sohbetler edebileceğiniz bu ailenin bir parçası olabilirsiniz.

Çello Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Merak Edilenler

1.Çello çalmak için gereken özellikler nelerdir ?

Çello çalmak için gereken tek bir özellik vardır o da istek. Eğer siz gerekli zamanı ayırabilirseniz kısa sürede parça çalmaya başlayabilirsiniz. Zaman ayırdıktan sonra herkes çello çalabilir çünkü bu işin %70 i disiplinli bir çalışma geri kalan kısım ise yetenektir. Unutmayın ki yetenek denilen kavram bile düzenli çalışmalarınız sonucu işe yarar hale gelecektir.

2.Sıfırdan başlayarak çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir ?

Çello çalmayı etkileyen birden fazla unsur vardır. Bunlardan en önemlisi hangi seviyede çalmak istediğinizdir. Eğer klasik parçaları yorumlamak istiyorsanız çelloda kullanılan tekniklere yüksek derecede hakim olmanız gerekmektedir. Düzenli zaman ayırarak enstrüman çalışan bir çello öğrencisi 3.ayın sonundan itibaren güzel bir şekilde yay çekmeye başlar ve kolay çello parçalarına geçiş yapabilir.

3.Çello çalma yaşı nedir ?

Çello çalmanın yaşı bulunmamaktadır. Başlangıç yaşı olarak 7-8 idealdir ancak bu bilginin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi için eğitmenlerimiz ile konuşmanız, deneme derslerimize katılmanız en doğru sonucu verecektir. Bu yaş sınırları üzerinde bulunan herkes çello çalabilir. Enstrüman çalmanın yaşı yoktur !

4.Eve bir çello satın almadan çello dersi İzmir’e katılabilir miyim ?

Eve çello satın almadan çello eğitimi alabilirsiniz. Önceden haber verdiğiniz takdir de odalarımızın uygun olma durumuna göre etüt çalışması yapabilirsiniz.

  1. En iyi çello markası nedir ?

En iyi çello markası aslında doğru bir yaklaşım değildir. Bu sizin istediğiniz ton, klavye rahatlığına göre değişiklik gösterir. Genellikle el yapımı ve ağacı kaliteli olan çellolar profesyoneller tarafından tercih edilir.

  1. İzmir çello kursu fiyatları nedir ?

Çello kurslarımızın ücretlerini öğrenmek için haftanın 7 günü bizimle dilediğiniz zaman whatsapp,mail ya da telefon yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

7.Nota bilmeden kolay çello parçaları çalabilir miyim ?

Nota bilmeden her enstrüman çalınabilir ancak insanların birbirini anlamasını sağlayan iletişim aracı dildir ve müziğin dili de nota olduğu için,notaları öğrenmek çello çalmanızı kolaylaştıracaktır. Her hafta öğreneceğiniz bilgiler ile gelişeceğiniz için notalardan çekinmenize gerek yoktur.

  1. Çello nedir kısaca anlatır mısınız ? Neden çello çalmalıyım ?

Son zamanlarda en çok popüler olan konu yaylı enstrümanlarla vokal seslerini çıkarmaktır.Çello da insan sesine en yakın sese sahip enstrüman olmasından dolayı sıkça tercih edilir. Bunun dışında çello çalmak farklılıktır. Çoğu kişi gitar, piyano çalarken sizin çello çalmanız tüm gözleri üzerinize çevirecektir. Aynı zamanda en çok tercih edilen eşlik enstrümanlarından biridir. Gitar çalan bir arkadaşınıza eşlik edebilir ve akustik parçalar yorumlayabilirsiniz.

  1. Çello akordu nasıl yapılır ?

Çello akordunu yapmak için çello tuner,piyano ya da telefon için bir uygulama kullanabilirsiniz. Piyano ile akort yapmak zordur bu nedenle eğitmeninizden yardım istemeniz en doğrusudur. Tuner kullanarak akort yapmak isterseniz, tunerı çellonun köprüsüne sabitledikten sonra arşe ile tellerden tek tek ses elde etmeniz ve akort cihazının gösterdiği notalara göre teli gevşetmeli ya da sıkmalısınız.

  1. Çello nota yerlerini öğrenmek zor mu ?

Çello perdesiz bir enstrüman olduğu için çoğu kişi nereye nasıl basacağını anlayamamaktadır. Yay çekme tekniğini öğrendikten sonra birinci pozisyon çalışmalarında öğretmeniniz ile piyano eşliğinde hangi notanın nerede olduğunu nasıl doğru basacağınızı zaman içinde öğrenecek ve kendinizi geliştirdikçe çello klavyesi üzerinde daha geniş yerlerde çalışmaya başlayacaksınız.