Çello Hakkında İlginç Bilgiler

çello dersi1. Çellonun ismi italyanca küçük violone kelimesinden gelmektedir, yanlış okumadınız, viyola veya viyolin değil violone. Violone 18-20 yy arasında kullanılan bir  müzik aleti, merak edenler aşağıdaki videodan nasıl bir müzik aleti olduğunu izleyip dinleyebilirler.

2. Birden fazla çellonun bir arada olmasına “celli” denir.

3. Çellolar bir çok boyutta üretilmektedir, bu boyutlar 7/8, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10 ve 1/16’dır.

4. Çello parçaları birbirine tutturulmak için hayvansal bir yapıştırıcı kullanılır, bu yapıştırıcı yumuşak fakat çok kuvvetlidir.

5. Çelloların kenarlarında bulunan dekoratif gözüken “purfling” denilen bir kenar süsü bulunmaktadır, bu dekoratif kenar süsünün bir diğer amacı da ağacın çatlamasını önlemektir.

6. Çello kursu alan kişiler arasında yapılan araştırmaya göre çello çalan kişiler enstrumanlarına en bağlı kişilerdir.

7. 20.YY’ın en önemli virtüözlerinden Mstislav Rostrophovic çello repertuarının gelişmesindeki en önemli isimdir. Tek başına 100den fazla özgün eser üretmiştir.

8. Çello çok zengin bir konçerto ve sonat repertuarına sahiptir. Bunlardan en önemlilerini J.S. Bach, Vivaldi, Boccherini ve Haydn yazmıştır.

9. Çello klasik müziğin çok önemli bir parçası olmasına rağmen popüler müzikte kendisine pek sık yer bulamaz. Müziklerinde çelloya yer veren popüler gruplardan en önemlileri, Aerosmith, Nirvana, Smashing Pumpkins ve One Republic’tir

10. 1500lü yıllarda yapılmış bazı eski ve önemli çellolar günümüzde Güney Dakota Ulusal Müzik Müzesinde sergilenmektedir. Bu tip bazı önemli çellolar müzisyenlerin elinde bile olsa sahiplik hakları vakıflara aittir.