Çello Nasıl Akord Edilir?

Bir müzik aleti çalıyorsanız ki çaldığınız müzik aleti çello gibi perdesiz bir müzik aletiyse kesinlikle çellonuzu akord ediyor olabilmeniz gerek. Akordsuz bir çelloyla çalışmaya başlarsanız kulağınız yanlış seslere alışır ve bu da çellodaki gelişiminizi olumsuz etkileyecektir, bu yüzden çello çalmaya başlamadan önce çelloyu elinize aldığınızda öncelikle çellonuzun akordunu kontrol etmelisiniz, akordsuz bir çelloyla çalışma yapmamalısınız.

Çello nasıl akord edilir konusunda çello öğretmeninizden yardım almalısınız ve ilerleyen zamanlar kendi çellonuzun akordunu kendiniz yapabiliyor hale gelmelisiniz. Çello akorduyla ilgili aklınızdaki bütün sorular için çello kursumuzdan destek alabilirsiniz.

Çello yada diğer bir adıyla Viyolonsel 16. yüzyılda ilk olarak Fransa’da kullanımına başlanmış olan dört telli yaylı bir müzik aletidir. Kemal, viyola ve kontrobas müzik aletleri ile aynı kategoridedir. Akustik olarak kullanılan bir müzik aletidir.

Çello ya da viyolonselin en belirgin özelliği çıkardığı sesin insan sesini çok benzemesidir. Kemana benzese de kemandan çok daha büyüktür. Orta bölümünde 2 adet ses deliğine sahiptir. Bireysel olarak kullanımından daha çok orkestralarda kullanımı tercih edilmektedir. 1.2 metre boyunda olduğundan oturarak çalınır. Viyolonsel eğitimlerde tutuşu ve duruş üzerine çalışmalar yapılır. Bu müzik aletinin kullanılması uzun bir eğitim gerekmektedir. Daha sonra eğitimlerde dizi, gam ve arpej çalışmaları yapılmaktadır. Nota eğitimi verilerek kişiye uygun onun zevkine hitap eden basit parçaların çalınmasıyla eğitim devam ettirilmektedir. Başparmak haricindeki diğer 4 parmak kullanılarak çalınır. Akord için gerekli ayarlamalar fix denen metal parçadan yapılmaktadır.

Çello ya da diğer bir adıyla viyolonsel çıkardığı sesin insan sesini en yakın ses olması gerekse bas sesini tamamlaması nedeniyle özellikle orkestraların değişmez enstrümanı konumundadır.