Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz. Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.

Çello-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Çellonun Akort Dizilimi

– Çello Nasıl Akort Edilir?
Dediğimiz gibi, bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır. Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Çello Nasıl Akort Edilir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Çellonun Akort Dizilimi

Çello telleri notaları pesten tize doğru Do – Sol – Re – La ‘dır. Çelloyu akort ederken piyano yardımı ve kulağınıza güvenerek akort edebileceğiniz gibi cello tuner kullanarak da akort edebilirsiniz. Cello tuner kullandığınızda karşınıza latif harfleri çıkacaktır. Çellonun tellerinin sırası ile Latin harf karşılıkları Do – Sol – Re – La –> C – G – D – A ‘dır.

Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello akordu için öncelikle çello tellerinin nota değerlerinin bilinmesi gerekir.  Çello tellerinin nota değerleri inceden kalına doğru sırasıyla La (A), Re (D), Sol (G), ve Do (C) şeklindedir. Akort programlarında daha çok bu notaların parantez içerisinde belirtilmiş olan harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Çello akordu için her tel sırasıyla nota değerine çekilmelidir. Telin nota değerine çekilmesi içinse başka bir enstrümandan karar sesi alınmalıdır. Karar sesi alındıktan sonra akort edilecek tel parmak ile çekilerek telden ses çıkartılmalıdır. Eğer telden çıkan ses karar notasına göre kalınsa burgu çevrilerek tel gerginleştirilmeli; eğer telden çıkan ses karar notasından ince ise burgu ters yöne çevrilerek tel gevşetilmelidir. Bu şekilde tüm teller tek tek akort edilmelidir.

Akort işlemi bittikten sonra teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidirler. Tellerin akortlarındaki küçük farklılıklar ise çellonun kuyruk bölümünde yer alan fix adlı parçalardan ayarlanmalıdır. Fixler çevrildiğinde teller burgularda olduğu gibi gerginleşir veya gevşer. Ancak bu ayar burgulara göre çok daha hassas bir ayardır. Kemanınızı akort etmeyi bilmiyorsanız, bu sizin için gerçekten büyük bir problemdir. Eğer kemanınızı akort etmek zorunda kalırsanız ve bunu yaptırabileceğiniz kimse yok ise etrafınızda bu sizin için bir facia ile sonuçlanabilir. Özellikle etkinlikler, konserler ve dinletiler gibi olaylarda kemanınızın akordunun tam bir şekilde doğru olması, hem sizin, hem etkinliği düzenleyenlerin hem de dinliyicelerin kulakları için çok önemlidir. Eğer kendinizi geliştirebilmek, “Ben keman çalabiliyorum” diyebilmek istiyorsanız, sadece kemanı çalabiliyor olmak değil, keman hakkında her şeyi öğrenmeye çalışmak ve mümkünse çoğunu öğrenmek gereklidir. Akord etmeyi bilmek, parçalarının ne işe yaradığını bilmek, tellerini değiştirebilmek, kemana bakım yapabilmek gibi şeyleri bilmeniz, sizi gerçekten bir değil on adım öne atayacaktır. Dolayısı ile bu yazıyı dikkate alıp, gerekirse bir takım tel harcayıp, kemanınızı akort etmeyi öğrenin. Çünkü kemanınızı akort etmek sizin her yerde kullanacağınız bir eylemdir.


Bugün sizlere çellonun nasıl akort edilebileceği konusunda çello kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.