Çello Nasıl Doğru ve Rahat Tutulur ?

Çello yaylı çalgılar ailesinin bir üyesidir. 1500’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Boyu yaklaşık 125cm olan bu enstrüman orkestraların ve son zamanlarda sosyal medyada da çok popüler olan bazı coverların vazgeçilmezidir. Çello Kursu İzmir olarak bu yazımızda size çelloyu nasıl tutmanız gerektiğini anlatacağız.

Çelloyu Doğru Tutmanın Önemi

Enstrüman kurslarına başladığınızda ilk derste nasıl tutmanız gerektiği gösterilir. Enstrümanı doğru tutmak çalarken daha rahat olabilmeniz, zorlanmamanız ve beden sağlığınız için çok önemlidir. Çello da oturma pozisyonundan parmakların duruşuna kadar tutuşu çok önemli olan bir enstrümandır. Özellikle oturuş pozisyonu vücut sağlığınız için de çok önemlidir.

İzmir Çello Kursu  ile Çelloyu Nasıl Doğru Tutabilirim ?

Çelloda öncelikle oturuş çok önemlidir. Oturduğunuzda sırtınızı dayamamanız gerekmektedir. Kendinizi çok kasmamalı ve olabildiğince rahat durmalısınız çünkü rahat olmazsanız uzun süre boyunca çalamaz bir süre sonra zorlanırsınız. Daha sonra çellonun boyunu ayarlayıp onu sabit bir şekilde tutmalısınız. Omzunuzu çok fazla yukarda tutmadan olabildiğince rahat bir şekilde çelloyu kavradıktan sonra sıra geldi Arşe tutuşuna; bileğinizi fazla dışa çıkarmadan baş parmak alt kısımda diğer dört parmakta üst kısımda duracak şekilde tutulur. Parmaklar ne çok yakın ne çok uzak olmamasına dikkat ederek nasıl rahatsanız öyle durmalıdır. Arşe tam avuç içine güzelce oturmalı işaret parmağı siyah kısma kadar uzanmalıdır. Parmaklarınızı boğum yerlerinden hafif kırarak tutmalısınız.Tutunca kendinizi garip hissediyorsanız; merak etmeyin, zamanla alışırsınız. Zaten yay çekme hareketini öğrenmek ve elinizi arşeye alıştırmak için uzun süre uğraşacaksınız. Her enstrüman gibi çelloda ilk başta zor gelmektedir.  Hem daha iyi ses çıkarmak hem de daha rahat çalabilmeniz için arşeye reçine sürmelisiniz.

Arşe Nedir ?

Yaylı çalgılarda tellere sürtünerek ses çıkarması için tasarlanan bir parçadır. Çoğunlukla at kılından üretilir. İyi bir sürtünme kuvveti elde etmek istiyorsanız arşenin üzerine güzelce reçine sürmelisiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

  • Tutuş pozisyonunuzun rahat olduğundan emin olmalısınız.
  • Arşeyi dengede tuttuğunuzdan emin olmalısınız.
  • Dik durmalısınız.
  • Bileğinizi çok fazla dışarı çıkarmamalısınız.
  • Yay çekme haretketi sırasında size engel olacak herhangi bir objenin olmadığından emin olmalısınız
  • En önemlisi asla pes etmemelisiniz.

Çello Dersi İzmir olarak bugün aklınızdaki çelloyu nasıl doğru tutabilirim sorusunu cevapladık. Merak ettikleriniz için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.