Çello Nedir?

çelloÇello çalmaya başlamadan önce çelloyu tanımak gerekir
ello gibi bir müzik aleti piyasada çok fazla dinleyemeyeceğiniz bir müzik aleti olmakla beraber, şık ve elit duruşuyla izleyenleri büyüleyen bir çalgıdır. Bazen çelloyu bilmeyen birine tarif etmesi bile çok zor bir hale gelebilmektedir, “işte kemanın büyüğü” diye bile anılabilir. Çello çalmak düzenli çalışma ve çok büyük istek gerektirir.

Çello kursu sitemizde çelloyla ilgili bir çok yazı bulabilirsiniz, bu yazılar hangi çelloyu satın alacağınız konusunda, nasıl çello çalışmanız gerektiği konusunda size yardımcı ve yol gösterici olacak yazılardır.

Çello orkestralarda bulunan yaylı çalgıların arasında yer alan bir müzik aletidir.
Büyük bir enstruman olup yaylı çalgılar arasındaki en büyüğü olarakta görebilirsiniz, kontrbassı saymazsak tabi. Çello çalabilmek için onu kavrayabilmeniz gerekiyor ve  aynı zamanda oturup çalınan bir müzik aleti olduğunu da unutmamak gerekiyor. Çello’nun diğer bir adı ise Viyolonsel olmaktadır. Her iki adıda kullanabilirsiniz ve müzik ile ilgilenenler özellikle iki ismide algılayabilmektedir. Çello’yu çalmaya başlamadan önce her zaman sesini kontrol edip akord etmeniz gerekiyor. Yayglı çalgılar arasındaki ses açısından en çok kontrol edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Çello’yu çalarken, bir sandalyenin ucuna oturup enstrumana destek vererek çalmanız gerekiyor. Aksi taktirde Çello’nun kendi başına durması imkansız olmaktadır.

Çello 16’ıncı yüzyıldan beri var olan bir orkestra müzik aleti olup klasik bir enstrumandır.
Bütün orkestralarda mutlaka bir tane  Çello bulunur. Çello’lar her zaman yayglı çalgıların arka bölümünde yer alır ve neredeyse bir eşlik enstrumanı olarakta kullanılır, fakat Çello kendi başınada güzel klasik parçalar çalabiliyor. Bazı müzik aletleri müziğin birçok tarzlarında yer alabiliyor, fakat Çello klasik bir enstrumandır, dolayısıyla orkestralarda veya sadece klasik parçalarda kullanılmaktadır. Çello’yu diğer yaylı çalgılar gibi çalmanız mümkün değildir. Hem ağır olduğu için hemde büyük olduğu için, bu yüzden Çello veya Viyolonsel’leri çalarken yere koyarak ve destek vererek çalmanız gerekiyor. Bir yayla çalacaksınız ve geniş hareketler ile çalmanız gerekiyor.

Birçok klasik müzik aleti vardır ve hepsi birbirinden güzel seslere sahip ve birçok kişininde çalabileceği aletler olmaktadır, fakat şunu unutmamak lazım ki müzik yetenek ve çalışma işidir ve Çello dahil olmak üzere hangi müzik aletini çalmak isterseniz isteyin, disiplinli ve istekli olmanız gerekiyor, aksi taktirde hangi müzik aleti olursa olsun, çalmak çok zor olacaktır. Çello’yu öğrenmek için erken yaşlarda başlamanız gerekiyor.