Dünyaca Ünlü ve Başarılı Çellistler

Dünyaca Ünlü ve Başarılı Çellistler

Bugün sizler için dünyaca ünlü ve başarılı çellistleri listelediğimiz bir yazı hazırladık. Çello kursu İzmir temsilcileri olarak Örnek alabileceğiniz ve hayat hikayelerinden etkilenebileceğiniz dünyaca ünlü çellistler listemize dilerseniz geçelim.


Yo-Yo Ma (Paris/Fransa – 1978)

YO-YO-MA


Pablo Casals (İspanya/El Vendrell – 1876-1973)

PABLO-CASALS


Paul Tortelier (Paris/Fransa 1914-1990)

PAUL-TORTELIER


Julian Lloyd Webber (Londra/İngiltere – 1983)

JULİAN-LLOYD


Luigi Boccherini (Lucca/İtalya – 1743-1805)

LUIGI-BOCCHERINI


Sizlere bir hikaye anlatmak istiyorum. İngiliz çellist Sheku Kanneh-Mason altı yaşındayken çello çalmaya başladı. Bunu izleyen on iki yıl içinde, BBC Proms in the Park, the Royal Festival Hall, Royal Albert Hall’da gerçekleşen BAFTA ödülleri, Marlborough House’da gerçekleşen Commonwealth günü ve daha birçok etkileyici mekân ve etkinlikte performans sergiledi. 2016’da 17 yaşındayken, Londra’daki Barbican Hall’da BBC Senfoni Orkestrası ile Shostakovich Cello Konçertosu No. 1 performansıyla BBC Genç Müzisyen ödülünü kazandı. Onun için bunları yapmak zor olmasa gerek çünkü neredeyse bütün ailesi müzisyen. Kanneh-Mason’un 8 yaşındaki kız kardeşi Mariatu da dahil olmak üzere kardeşlerinin altısı da enstrüman çalışıyor. Kenneh-Mason klasik müziği herkes için çekici kılmak amacı taşıyor. İlk albümü Inspiration için, Leonard Cohen’in Hallelujah yorumu ve Londra Brockley’deki Dale Grimshaw Bob Marley duvarının önünde klip çektiği No Woman No Cry’ın bir yorumunun da dahil olduğu modern şarkılar içeren bir repertuara sahip. Burdan çıkarılması gereken şu, isteyen herkes iyi bir çellist olabilir, yeter ki yeteri kadar çalışsın ve emek göstersin. Hiç bir bireyin, yukarıdaki ünlü olan bireylerden bir tek farkı bile yok. Sadece onlar tutku ile enstrümanlarına sarılmışlar ve konuşmaktan bile daha önce enstrüman çalmışlar. Dilleri enstrümanları haline gelmiş hatta konuşmayı unutan sanatçılar bile var. Siz de enstrümanınıza sarılın, sosyal yaşantınızı da bırakmayın fakat gerçekten sarılın, sürekli çalın, her fırsat bulduğunuzda elinize alıp çalın, su içer gibi, susamak gibi. Umarız bu hikaye ve yukarıdaki ünlü çellistler sizlere ilham kaynağı ve motivasyon örneği olabilmiştir. Bir başka yazıyla daha görüşmek üzere.


İzmir çello kursu temsilcisi olarak sizler için hazırladığımız listeden gerçekten memnun kalmanızı umuyoruz. Müzikle kalın!