Uygun Fiyatlı ve Kaliteli Çello Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir

Çello heybetli görüntüsü ve kendine has sesiyle bir çok orkestrada kendisine vazgeçilemez yer yaratmış bir enstrümandır. Çello yaylı grubunun  en büyük ikinci elemanıdır. Ayrıca müzik literatüründe bir çok kaynakta çello sesinin insan sesine en yakın sese sahip olduğundan bahsedilir.

 

Tüm müzik aletlerinde olduğu gibi çello çalmakta oldukça keyiflidir. Büyük olması onu her ne kadar zor bir enstrümanmış gibi gösterse de çello çalmak oldukça kolaydır. Çello çalmak eğer bir tutku haline gelmişse, taşımak artık külfet olmayacaktır. Hangi müzik aleti ile ilgilenirseniz ilgilenin, bir müzik aleti çalmak için en önemli konular;inanç, istek ve ön yargılardan uzak bir öğrenme sürecidir Çello kursu İzmir ile, tüm önyargılardan uzak bir çello eğitimi alabilirsiniz.

 

Çello öğrenme sürecine başlamaya karar verdikten sonra da yapılması gereken iyi bir çello satın almaktır. Çello dersi İzmir eğitmenleri olarak biz bu günkü yazımızda, çello çalmaya yeni başlayacaklar için kafa karıştırıcı bir konu alan, çello seçimi konusuna değinmek istedik. Çello satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, çello nereden alınır? İyi bir çello nasıl anlaşılır gibi soru işaretlerini gidermeye çalıştık.

 

Uygun fiyatlı ve kaliteli bir çello almak için öncelikle çelloyu satın alacağınız yere karar vermelisiniz. güvenilir ve bilindik bir mağazadan alışveriş yapmak her zaman daha doğrudur. Eğer herhangi bir yerden çello almaya kalkarsanız, uygun fiyatlı ve kaliteli bir çello almak yerine, kalitesiz ve pahalı bir enstrümana sahip olabilirsiniz. Bu konuda bilgili bir kişiden yardım istemek her zaman daha iyidir.

 

Güvenilir ve sizi kazıklamayacağını düşündüğünüz bir mağaza buldunuz ve yanınızda da güvenilir bir rehberiniz var. Şuan ihtiyacınız olan bilgi kaliteli bir çello nasıl anlaşılır? Kaliteli bir çello nasıl anlaşılır buna geçmeden önce, çello kalitesine göre nasıl ayrılır sorusunu yanıtlamak daha doğru olacaktır. Çelloyu kalitesine göre sınıflandırmak için de, çellonun üretim yöntemlerine bakmamız gerekir.

 

Çello üretim yöntemleri olarak 3 şekilde sınıflandırılır. Bunlar; fabrikasyon üretim, el yapımı üretim ve yarı fabrikasyon   yarı el yapımı üretimdir. Fabrikasyon üretim, en ucuz çello üretim yöntemidir. Diğer yöntemlere göre ucuz olması onu kalitesiz yapmaz ancak piyasada satılan çoğu fabrikasyon üretim çellolar kalitesi düşük çellolardır.

 

El yapımı çellolar dediğimiz grup ise, bir çello ustası tarafından bir çok parçası el ile üretilen çellolardır. Daha fazla özenle üretildikleri ve tüm üretim aşaması bir usta tarafından kontrol edildiği için kusurlu üretimle karşılaşma olasılığı diğer yöntemlere göre daha düşüktür. Ayrıca oldukça önemli diğer bir konuda, çelloyu üreten ustanın tecrübesidir.

 

Yarı Fabrikasyon, yarı el yapımı çellolarda ise üretim fabrikasyon olarak başlar ve bir çello ustası tarafından ince işçilik gereken kısımları tamamlanır. Hem maliyet, hem de kalite açısından en optimum üretim şekli bu yöntemdir.

 

Çello kalitesini etkileyen diğer önemli şey de, çello yapımında kullanılan malzemedir. Çello yapımında kullanılan bir çok ağaç türü vardır. Bunların başında gül ağacı ve akça ağaç gelir. Tuşe ve kulak yapımında da abanoz ağacı kullanılır.

 

Ancak çello da kaliteyi etkileyen ağacın cinsinden çok, çello gövdesinde kullanılan ağacın damar yoğunluğudur. Çellonun gövdesini oluşturan ağaçta ne kadar çok damar(üzerinde bulunan düz çizgiler) varsa, çellonun tınısı o kadar iyi olur. Kullanılan ağaçların, yıllanmış olması da çello kalitesini olumlu olarak etkileyen bir faktördür. Çünkü ağaçlar kesildikten hemen sonra, henüz tam kurumamış olurlar ve çello çalındıkça gövde üzerinde iç gerilmeler meydana gelir. Bu gerilmeler, hem çalımın titreşimiyle, hem de çello gövdesinin sağlamlığı açısından oldukça önemlidir.

 

Çello kalitesini etkileyen bir diğer önemli faktör de tellerin kalitesidir. Üzerinde kalitesiz tel bulunan çellolarda, kısa sürede tellerin işlevini yitirdiğini görebilirsiniz. Piyasada satılan bir çok çellonun üzerinde kalitesiz teller yer almaktadır. Eğer aldığınız çellonun üzerindeki teller kalitesiz ise bunları değiştirmeniz gerebilir. Kaliteli tel kullanmak hem daha güzel bir tını elde etmek için, hem de daha uzun ömürlü bir kullanım için önemlidir.

 

Çello çalmak için, çello çalmayı öğrenmek için iyi bir çelloya sahip olmak çok önemlidir. Ancak çello çalmak için ihtiyacınız olan en önemli şey, istek ve müzik sevgisidir. Çello kursu İzmir eğitmenlerimiz bugünkü yazısını, siz çello çalmak isteyen sanat severler için hazırladı. Buradaki bilgileri kullanarak iyi bir çello tercihi yapabilirsiniz. Yada sanat merkezimizi ziyaret ederek, çello eğitmenlerimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.